Forum Socjolog.pl Strona Główna Socjolog.pl
psychologia,socjologia,psychologia społeczna,antropologia,politologia,zachowania w organizacji
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

"socjologiczne spojrzenie na świat"

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Socjolog.pl Strona Główna -> socjologia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
socjoadmin



Dołączył: 30 Lis 2005
Posty: 12

PostWysłany: Nie Gru 04, 2005 10:11 pm    Temat postu: "socjologiczne spojrzenie na świat" Odpowiedz z cytatem

"nauka socjologicznego myślenia-czyli myślenia w szerszych kategoriach-polega na ćwiczeniu wyobraźni.Studia socjologiczne nie mogą sprowadzać się do rutynowego nabywania wiedzy. Socjolog to osoba,która potrafi wyzwolić się ze swoich bezpośrednich uwarunkowań i zobaczyć rzeczy w szerszym kontekście. Praca socjologa polega na tym, co amerykański autor Charles Wright Mills (1970)w swoim słynnym sformułowaniu nazwał wyobraźnią socjologiczną. Wyobraźnia socjologiczna wymaga przede wszystkim zdystansowania się do naszych codziennych rutynowych czynności i nowego spojrzenia na nie"...(Anthony Giddens"Socjologia"Wydawnictwo Naukowe PWN Warszawa 2004
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
symbol



Dołączył: 03 Sty 2006
Posty: 6

PostWysłany: Sro Sty 04, 2006 12:20 pm    Temat postu: Wyobraźnia socjologiczna... Odpowiedz z cytatem

C.W. Mills wyobraźnię socjologiczną określił jeszcze w ten sposób: "Zdolność rozumienia historii i biografii oraz relacji między nimi w społeczeństwie." Rozwijając tę myśl można powiedzieć, że wyobraźnia socjologiczna to bardzo złożona umiejętność. Składają się na nią, po pierwsze, dostrzeganie, że wszelkie fenomeny społeczne są efektem zamierzonym lub niezamierzonym, natychmiastowym lub skumulowanym, bezpośrednim lub pośrednim - jakichś działań, decyzji, wyborów podjętych przez sprawcze podmioty społeczne, czy to jednostki, czy zborowości. W ten sposób wyobraźnia socjologiczna przeciwstawia się fatalizmowi, determinizmowi, prowidencjalizmowi. Po drugie, jest to świadomość głębokich, ukrytych zasobów lub barier strukturalnych i kulturowych, które wyznaczają szanse działań podmiotowych. W ten sposób socjologiczna wyobraźnia zwalcza mit absolutnej wolności człowieka i przeciwstawia się woluntaryzmowi. Po trzecie, jest to rozpoznanie we wszelkich fenomenach społecznych skumulowanego dziedzictwa przeszłości, czy inaczej tradycji społecznej i kulturowej, która w różny sposób wpływa na działania współczesnych. W ten sposób socjologiczna wyobraźnia lansuje historycyzm i sprzeciwia się prezentyzmowi. Po czwarte, jest to postrzeganie życia społecznego, w tym wszelkich pozornie trwałych instytucji, organizacji i reżimów politycznych czy gospodarczych, w ich ciągłej zmienności, nieustannym procesie stawania się. W ten sposób socjologiczna wyobraźnia akceptuje dynamikę i odrzuca statyczny punkt widzenia. Po piąte, jest to akceptacja dla ogromnej różnorodności form, w jakich przejawiać się może życie społeczne. W ten sposób wyobraźnia socjologiczna uczy tolerancji i znieczula przeciwko dogmatyzmowi czy etnocentryzmowi." Reasumując i skracając powyższą, tak rozwiniętą definicję wyobraźni socjologicznej Piotr Sztompka wyodrębnił któtką formułkę definiując wyobraźnię socjologiczną jako: "...jest to zdolność wiązania wszystkiego, co dzieje się w społeczeństwie, z warunkami strukturalnymi, kulturalnymi i historycznymi oraz z działaniami podejmowanymi w tych warunkach przez podmioty indywidualne i zbiorowe, które w efekcie kształtują świat społeczny w całej jego złożoności i różnorodności." ( Piotr Sztompka "Socjologia", Znak, 2002)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Socjolog.pl Strona Główna -> socjologia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group