Forum Socjolog.pl Strona Główna Socjolog.pl
psychologia,socjologia,psychologia społeczna,antropologia,politologia,zachowania w organizacji
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

modlitwa ucznia

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Socjolog.pl Strona Główna -> nauka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Czw Lis 29, 2007 10:59 pm    Temat postu: modlitwa ucznia Odpowiedz z cytatem

"Syn chilijskiego biologa, Umberto Maturana, jako młody chłopak źle się czuł w szkole, ponieważ miał wrażenie, że nauczyciele uniemożliwiają mu naukę. Zamiast pokazać, czego się powinien nauczyć, oni chcieli mu przekazać to, co sami wiedzieli. Swoje przemyślenia młody Maturana ujął
w "Modlitwie ucznia" Poniższe tłumaczenie jest jej skróconą wersją. "Modlitwa" doskonale pokazuje, jak duchowo inteligentna jednostka reaguje na przymus konformizmu, nakładany przez rodziców, nauczycieli, szefów albo tłum.

Nie narzucajcie mi tego, co wiecie,
chcę badać nieznane
i być źródłem własnych odkryć.
Niech istniejąca wiedza wyzwala mnie, zamiast zniewalać.

Świat waszej prawdy może być moim ograniczeniem;
wasza mądrość - moim zaprzeczeniem.
Nie pouczajcie mnie;idźmy ramię w ramię.
Niech moje bogactwo zacznie się tam, gdzie się kończy
wasze.

Pokażcie to tak, bym mógł stanąć
na waszych ramionach.
Ukażcie mi się tak, bym mógł zostać
kimś innym.

Wierzcie ,że każdy człowiek
potrafi kochać i tworzyć.
Rozumiem więc wasz lęk, gdy żądam,
abyście żyli w zgodzie ze swoją mądrością.

Nie dowiecie się, kim jestem,
wsłuchując się w siebie.
Nie pouczajcie mnie; pozwólcie mi istnieć.
Nasza identyczność będzie waszą porażką".

źródło cytatu : Danah Zohar, Ian Marshall "Inteligencja duchowa".(Dom Wydawniczy REBIS. Poznań 2001 str. 291
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Socjolog.pl Strona Główna -> nauka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group